04 Mart 2015 Çarşamba

Dönüşümün formülü Bursa’nın Zirve’sinde masaya yatırıldı…

Konut projelerinde Göryapı farkı

Başarılı performansıyla adından övgüyle söz ettiriyor.

24 Haziran 2012 Pazar 13:52
Konut projelerinde Göryapı farkı
Bursa’da konut projelerinde ortaya koyduğu başarılı performansla adından övgüyle söz ettiren Göryapı Group, projeleri hedeflenen zamanda tamamlaması, konutların büyük beğeniyle karşılanması ve yatırımcıları ödemelerde rahatlatan mülk yönetimi sistemi sayesinde dikkatleri üzerine çekiyor.
 
Görükle’de üniversite öğrencilerine yönelik apart projeleriyle bilinen Göryapı Group, şimdi de ailelerin hayal ettikleri her türlü konfora sahip olabilecekleri “Sedir Park Residence” projesine start veriyor. Bursa’nın yeni gözdesi Geçit bölgesindeki “yeni nesil yaşam alanları” satışa sunuldu.
Hiltoon Apart Residence Öğrenci Evleri projeleri ile Bursa’da büyük bir başarıya imza atan Göryapı Group, aileler için residence ve tatil köyü konforunda, teknolojik alt yapıya sahip ‘Sedirpark Residence Aile Evleri’ni de kısa sürede hayata geçirmeye hazırlanıyor.
 
Bursa’nın yeni gözdesi ve geleceğin merkez bölgesi olmaya aday Geçit’te toplam 460 daireden oluşan; Sedirpark Residence Aile Evleri 3, Sedirpark Residence Aile Evleri 4 ve Sedirpark Residence Aile Evleri 5 satışa çıktığı ilk günden büyük ilgi gördü.
 
GÖRÜKLE REFERANSIYLA ‘SEDİRPARK RESIDENCE
AİLE EVLERİ’
 
“Bursalılar’ın güvenine layık olmak” felsefesiyle yoluna devam eden Göryapı Group, hızla gelişen teknolojiyi ve kullanım kolaylığı sağlayan sistemleri takip ederek projelerinde yeniliklere yer vermeye özen gösteriyor.
Göryapı Group’u ve yeni projelerini Konut ve Yapı Gazetesi’ne değerlendiren Cihat Bakgör,  “Konut projelerini kendimiz oturacakmışız gibi özen bezene yapıyoruz. Bizlere gösterilen teveccühün altında bu neden yatıyor” dedi.
Yaklaşık 20 yıldan bu yana inşaat alanında faaliyette bulunduklarını anlatan Cihat Bakgör, aile içindeki görev paylaşımı sonrası 4 yıldır Göryapı Group olarak hizmete devam ettiklerini aktardı.
 
İnşaat sektörünü “lokomotif sektör” olarak ifade eden ve sektördeki başarının iyi bir ekipten geçtiğini vurgulayan Bakgör, “Projelerimizde kendi ekiplerimiz sayesinde dışarıya bağımlı kalmıyoruz. Bugüne kadar çok sayıda projede görev alan deneyimli çalışanlarımızla hızımız kesilmiyor ve konutları söz verdiğimiz tarihlerde teslim ediyoruz” dedi.
 
Cihat Bakgör, uzman ekibin yanı sıra fiyat politikasında da farklı bir bakış açısına sahip olduklarını, istikrara dayalı, paylaşımcı, yatırımcısına kazandıran, kanaatkâr ve sürüm bazlı bir modeli benimsediklerini ifade etti.
Geçtiğimiz yıllarda üniversite bölgesi olan Görükle’ye odaklandıklarını ve apart daire projeleriyle hızlı bir büyüme sağladıklarını aktaran Bakgör, “Beyaz eşyalar ve mobilyalar da dahil dayalı döşeli apartlarımızla Görükle’de çığır açtık. Apartları satın alanlar ve kiracılar sadece kendi özel eşyalarını alarak bavullarıyla geldiler ve dairelere yerleştiler. İnsanlarımız bundan çok memnun kaldılar. Ve biz de peşpeşe yeni etapları devreye soktuk” şeklinde konuştu.   
 
Uygun fiyatlı apart dairelerin önemli bir bölümünün yatırımcılar tarafından kira getirisi elde etmek üzere alındığını, bu noktada grup olarak bir gayrimenkul yönetim sistemini devreye soktuklarını söyleyen Cihat Bakgör, “Çoğu müşterimiz belli bir miktar peşinat vererek daire aldı, kalan ödemelerini de kira gelirlerinden karşılamayı öngördüler. Bu noktada devreye aldığımız gayrimenkul yönetim sistemi kiraya verme ve yönetim işini yapıyor. Bugüne kadar bin 600 daire teslim ettik. Daire sahibi olanlardan yaklaşık 1000 kişi şimdi de aile evlerine talepte bulundu” dedi.
 
İSTANBUL FİRMALARI
FİYATLARI YÜKSELTİYOR
 
GöryapıGroup  Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Bakgör, gündemlerinde yeni projeleri olmasına karşın arsa bulma konusunda zaman zaman sıkıntılar yaşadıklarını da aktardı. “Bursa’da inşaat yapacaksanız iki konuyu iyi analiz etmeniz gerekiyor. Birincisi müteahhit firmanın beklentileri ve kazancı, diğeri ise arsa sahibinin kazanç beklentisi” diyen Bakgör,  arsa sahiplerinin daha fazla getiri elde etmek amacıyla genellikle fiyatı yüksek projelere yöneldiklerini vurguladı.
 
Bakgör, bu konuda şunları söyledi :
 
“Arsa sahipleri ‘150 bin TL değerinde konut yapacak birine arsamı vereceğime 300 bin TL değerinde ev yapana veririm. Böylece daha kârlı çıkarım’ diye düşünebiliyor. Aslında bina maliyetleri birbirinden çok farklı değil, ama Bursa dışından gelenler arsa fiyatlarını yükseltiyor ve arsaları daha pahalıya alıyorlar. Bina maliyetlerimiz hemen hemen aynı olmasına rağmen arsa payı yüksek olduğu için doğal olarak daha yüksek fiyatlara konut satıyorlar. Biz Bursa’nın yerli firmaları olarak bunu istemiyoruz. Bursalı Bursa’da kalmayı istediği için uygun fiyatlı ve kaliteli ev istiyor. İstanbul firmaları 100 ya da 200 konutluk daire projeleri yapıyorlar. 2 milyon 500 bin nüfusluk bir kentte 200 dairelik yüksek fiyatlı daireler de satılıyor tabi” şeklinde konuştu.
 
İKİ GRUP MÜŞTERİ VAR
 
GöryapıGroup Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Bakgör iki grup müşteri portföyleri olduğunu söyleyerek, “İki grup müşterimiz var. Birincisi ‘Oturduğum bir ev var, değeri de şu kadar’ diyor. ‘Satsam batıda başka daire alırım’ şeklinde düşünüyor. Bizim için bu grup nakit alıcılar demek. Ama evini henüz satmamış ve parası elinde değil. Yıllarca oturduğundan gönül bağı kurmuş ya da bina fiziki şartları yetersiz kalmış. Bunlar yüzde 15’lik kesim. Diğer yüzde 85’lik kısım ise çalışan kesim.  ‘Türkiye’de istikrar var, maaşlar da erimez nasıl olsa’ şeklinde düşünen kesim. Bu kesime göre nedense gelirler sabit, giderler  sürekli artan durumda” ifadesinde bulundu.
 
“Bursa insanı evini alır almaz oturmak istiyor” şeklinde konuşan Cihat Bakgör, “Müşteri portföyümüzün yaklaşık yüzde 75’i hemen eve girip oturmak istiyor. İnsanlar artık ne istediğini iyi biliyor. Ailesinin tüm beklentilerine kulak veriyor, ölçüyor biçiyor. ‘Bu şartlarda param kısıtlı, ama nasıl olur da rezidans ev alabilirim?’ düşüncesi hakim” dedi.
 
Toplumun genellikle uygun fiyata üstün özelliklerde konut talep ettiğine işaret eden Cihat Bakgör, “Konutlarda mutlaka son yenilikler aranıyor. Teknolojik ürünler isteniyor. Kablosuz internet, uydu alıcı sistemleri bile yetmiyor bazen. Bunların mutfak, yatak odası gibi evin her yerinde kullanıma sunulması lazım. Alarm sistemi, klima sistemi gibi sonradan yapılabilecek değişiklikler için bile ‘Şimdiden hattını yapın hazır olsun. İleride taktırırsam sonradan tadilat olmasın’ deniliyor şeklinde konuştu.
 
BİTİRDİĞİMİZ PROJELER,
EN GÜZEL REFERANSIMIZ
 
Cihat Bakgör, en büyük referanslarının bugüne kadar gerçekleştirdikleri birbirinden özel projeler olduğunu ve insanlar arası iletişimin reklamdan daha çok işe yaradığını da kaydederek, “Bir proje beğenildi mi fiyat öncelikli kıstas olmaktan çıkıyor. Konut almayı düşünenler için en önemli konu projenin kısa sürede teslim edilmesi. Çünkü konutlar büyük oranda krediyle alınıyor. Bankalar, bina bitme aşamasına gelmeden kredi vermiyor. Ancak, bizim gibi birkaç firma daha temeldeyken kredi alabiliyor. İşinizi de tam yapıyorsanız geriye insanları mutlu etmenin keyfini yaşamak kalıyor” açıklamasında bulundu.
 
Projelerde öncelik verdikleri iki konunun “dip fiyat” ve “güvenilirlik” olduğunu özetleyen Cihat Bakgör, şöyle konuştu :
 
“İnşaatın bir farklılığı da ‘fiyatını’ yani ‘adını sen koy’dur. Kimse ‘Biz hesap yaptık, bu fiyatlar fazla ya da eksik’ demez, diyemez. Çünkü içinde ne olduğunu yapan biliyor. En iyi ürünleri kullanmakla, standartlara uygun ama normal ürün kullanmak fiyatlara direkt etki eder. Türkiye’nin neresinde yaparsam yapayım benim maliyetim aynıdır. Bursa’da, İstanbul’da ya da Van’da aynı fiyata imal ederiz. Burada asıl etki eden arsa maliyetleridir. Hız varsa ‘Kısa sürede yapayım paramı alayım’ anlayışı var. Hız yoksa, mesela proje 3 yıla yayıldıysa kazanılması gereken miktarı üç yıla göre koyuyorlar. Görükleapartlardan biraz peşinatla ev alanlar vardı, büyük ölçüde ödemelerini tamamladılar. Bunlar 400’den fazla. Şimdi diyorlar ki ‘Bu apartları verelim, üzerine biraz daha ilave edelim, daha büyük bir ev alalım’. Bir başka kesim de ev almak istiyor, ama bizden yeni projeler bekliyor. Bütün bu taleplere cevap vermemiz insanları uygun koşullarla ev sahibi yapmamız lazım.” 

SEDİRPARK RESİDENCE

Göryapı Group Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Bakgör, Geçit bölgesinde yaptıkları ‘Sedir Park’ Residence Aile Evleri projesi konusunda da şunları söyledi :

 

“Örnek daire içerisinde teşhir olunan tüm ürünler (Kombi, mutfak ankastreleri, portmanto ve etejeri, su jetli duşa kabinli küvet, Çimstone tezgah) projelendirilmiş imalatın içerisinde yer almaktadır. Brüt 167 m² olan dairemiz duvarlar ve katındaki ortak alanların (merdiven, asansör, tesisat bacaları) dışında net 137 m² kullanım alanına sahiptir. Dairelerimiz 3+1 tipi olup özellikle merkezi sistemden kaçınılmış ve her bir daire kombili olarak hazırlanmıştır.

 

Sitelerin sosyal alanları, maksimum konfor minimum masraf dikkate alınarak hazırlanmıştır. Her sitede kapalı ve açık olmak üzere 2 adet yüzme havuzu bulunmaktadır. Özellikle araç park yerlerine özen gösterilmiş ve geniş alanlar hazırlanmıştır. Çocuklar da unutulmamış ve özel park alanları oluşturulmuştur. Sıcak komşuluk ilişkilerini geliştirmek ve pekiştirmek adına; özel toplantı salonları, çardaklar, kamelyalar, gerdirme çelik konstrüksiyonlu gölgelik çadırlı alanlar, çocuk yüzme havuzu, süs havuzları, şelaleler gibi sosyal donatılar hazırlanmaktadır. Yeşil alanlar en verimli şekilde değerlendirilerek bitkilendirme ve ağaçlandırma çalışmalarına maksimum özen gösterilmiştir. Yeşil alanlar, otomatik zaman ayarlı sulama sistemleri ile donatılıp, sondaj sistemi ile stok depolarda biriktirilen su ile sulama yapılacak şekilde hazırlanmaktadır. Böylece yeşil alan sulama giderleri minimum maliyetlerde tutulacaktır. Site araç giriş kapıları, kumandalı ve kalkan bariyerli olarak planlanmıştır. Her sitede ihtiyaca cevap verecek sayıda kapıcılık hizmeti planlanmıştır.”

    Yorumlar

YAZARLAR Tümü
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
e-gazete
  • KONUT VE YAPI - SEKTÖRÜN BULUŞMA NOKTASI - 15 Şubat 2015 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV