banner41

banner38

banner39

banner54

Çelebiler, Nilüfer'e odaklandı

Çelebiler İnşaat, kentte özellikle Nilüfer'de önemli projelere imza atıyor.

KONUT PROJELERİ 22.03.2014, 10:18 22.03.2014, 10:18
Çelebiler, Nilüfer'e odaklandı

İnşaat sektörünün köklü kuruluşlarından Çelebiler İnşaat, kentte özellikle Nilüfer ilçesinde önemli projelere imza atıyor. İmara açılan yeni bölgelerin şehir merkezi kadar talep görmeyeceği görüşünü savunan Çelebiler İnşaat Genel Müdürü Mehmet Çelebi, “Kentsel yenileme çalışmalarıyla birlikte şehir merkezleri gelişmeye devam edecek” diyor.

Bursa’da inşaat sektöründe en eski firmalardan biri olan Çelebiler İnşaat’ın temelleri 1974 yılında İstanbul’da Mustafa Çelebi tarafından atıldı. 1986 yılına kadar İstanbul, Ankara ve İzmir’de faaliyetlerde bulunan firma, 1986 yılında Bursa’da projeler yapmaya başladı. 1992 yılında da Çelebiler İnşaat adıyla faaliyet göstermeye başladı. Şirket, bu süreçte 10 bin daire üzerinde üretim yaptı, birçok iş merkezi projesi tamamladı, Romanya’da taşeronluk faaliyetlerinde bulundu, Kıbrıs Girne’de villa inşa etti.

Çelebiler’in devam eden çalışmaları arasında La Luna Life, Gold Towers, Gold City, Butik Life gibi iddialı projeler yer alıyor. Konut alıcılarının artık kent merkezine uzak, lüks konutlar yerine şehir merkezine ama karmaşadan uzak semtleri tercih ettiğini söyleyen Çelebiler İnşaat Genel Müdürü Mehmet Çelebi, bu nedenle yaklaşık beş yıldır bütün yeni yatırımlarını Nilüfer bölgesine yaptıklarını belirtiyor.

Bursa’yı konut sektörü açısından değerlendirir misiniz?

Bursa konut sektörü açısından son üç yılda devrim niteliğinde değişiklikler gösterdi, lükse yöneldi. Residans projeleri yapılmaya başlandı. 1999 öncesinde çarpık yapılaşma vardı. Deprem sonrasında kentte yapılaşma daha düzenli hale geldi ve kent modern bir yapıya büründü. Şu anda da Bursa’da düzenli konutlar yapılmakta.

En çok rağbet gören semtler hangileri?

Nilüfer, şehrin incisi durumunda. Biz de son beş yıldır yatırımlarımızı şehir merkezinde ama şehrin gürültüsünden uzak, yeşil alanı bol olan Nilüfer’e yapıyoruz.  Burası gelişime açık bir bölge. Çünkü artık insanlar ne kadar lüks olursa olsun şehirden yerlerde yaşamak istemiyor. Önümüzdeki 10 yıl içinde imara çok fazla yeni yerin açılacağını düşünmüyorum. Hatta şu an imara açılan yerlerin dolacağına bile inanmıyorum. Kentsel yenileme çalışmalarıyla birlikte şehir merkezleri gelişmeye devam edecek.

En çok hangi tip evlere talep var?

Bursa’da 1+1 ve 2+1 konsepti yeni oturuyor. Klasik 3+1 konutlar daha fazla tercih ediliyor. Ama 3-4 yıllık dönem içinde bu tabunun yıkılacağı kanısındayız. Ondan dolayı yeni projelerimizin tamamını 1+1, 4+1 ve 5+1 gibi çeşitlilik arz eden dairelerden oluşturduk. Bursa’da 3+1 hala devam ediyor ama eski tarz geniş metrekareler yerine lüks, kaliteli, işlevsel, sosyal donatısı olan daha küçük metrekarelerde 3+1’ler satılıyor. 1999 yılına kadar yapılan projelerde 3+1 daireler net 145-150 metrekare idi. 2006 sonrasında bu 120 metrekareye indi.1+1 daireler yatırım amacıyla alınıyor. Çekirdek aileler ise 2+1 daireleri talep ediyor. Artık alıcılar kullanılmayan alanlara para ödemiyor ve kaliteli metrekare satın alıyor. Ancak alıcıların metrekare bazında da bazı olmazsa olmazları var. Örneğin salonun 30, mutfağın 15, yatak odasının 16-17, çocuk odasının ise en az 10 metrekare olmasını istiyorlar.

Konutta son dönemde lüks anlayışı nasıl değişti?

15 yıl önce baktığınızda 3 +1 lüks diye satılan konutlar asansörlü, apartman dairesinden ibaretti. Sonra ebeveyn banyosu lüks kavramına eklendi. Möbleli olması da konutun lüks olması anlamına gelirdi. Artık her konutta bunlar var. Dairelerde gömme dolap, ankastre ürünler bulunuyor. Günümüzde lüks kavramı konutun içinden çok dışına taştı. İnsanlar yaşadıkları siteden çıkmadan mini market, kuaför, lostra salonu, kuru temizleme gibi ihtiyaçları karşılansın istiyor. Çocuk oyun parkı, havuz, spor merkezi gibi her şeyi kendi bünyesinde barındıran siteler istiyorlar.

Yabancıların Bursa’ya ilgisi nasıl?

Bursa, özellikle Arap müşterilerin sürekli ilgisinde olan bir bölge. Doğası, denizi, dağı onları çok etkiliyor. Şehir merkezlerinden uzak ama sıcak suya yani termale ya da denize yakın evler satın almak istiyorlar.

Bursa’da inşaat sektöründe yaşanan sıkıntılar neler?

Türkiye’de her yerde olduğu gibi Bursa’da da çarpık kentleşme sorunu var. Ne yazık ki kanunlar uygulanamıyor. Hala imarsız konut üretiyor. En büyük sorun bu. Onun dışında kanunları yaparken mevcut durumlardan ziyade hayali yapıyoruz ve bu nedenle uygulanamıyor. Her bölgenin, mahallenin şekli planlanandan çok farklılaşıyor. Arsa temini de

Bursa için problem. Konut projelerinde fiyatlar yerinde sayarken arsa fiyatları her yıl ortalama yüzde 20 zamlanıyor. Bu nedenle insanlar konut almak yerine arsa yatırımına yöneliyor. Arsayı bir yatırım aracı olarak kullanılıyor. KDV oranlarındaki değişim de sektörü olumsuz etkiledi. Fiyatları artırmak zorunda kaldık. Konut kredileri düştü ama bu bizim satışlarımıza yansımadı.


banner53
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
parçalı bulutlu