banner31

banner24

24 Ocak 2020 Cuma

Bakan Kurum'dan Bursa'yla ilgili önemli açıklamalar

Kentsel Dönüşümde günah keçisi arayanlar önce aynaya bakmalı

07 Temmuz 2017, 10:52
Kentsel Dönüşümde günah keçisi arayanlar önce aynaya bakmalı
Adil Gökçadır

Değerli Bursalılar

Kurulduğumuz günleri hatırladım. Müteahhit arkadaşlarımızın, işlerini yaparken muhatap olmak zorunda olduğu kurumlarda, karşı karşıya kaldığı onlarca anlamsız problem herkesi bıktırmış, birlik ve beraberlik içinde ortak sorunlara çözüm aramanın daha doğru olduğunu düşündürmüş ve pek çok arkadaşımız İMSİAD’a el vermişti. 14 üye ile böyle kurulduk ve  iki ayda 40 üyeye ulaştık. Bugünkü sayımız ise iki yüzlere ulaştı.

Kurulduğumuzda Kentsel dönüşüm gündemde yoktu. Kucağımızda bulduk ve bizleri de ilgilendiren bu konuda heyecan duyduk, üstümüze düşeni yapmaya çalıştık. Bu “üstümüze düşenin” ifadesinin ne anlam ifade edebileceğinin bir açıklamasının gerektiğini bugünlerde anlıyorum.

Bütün Bursalılara şunu söylemek isterim. İMSİAD yalnızca bir sivil toplum kuruluşudur. Ana amacı üyelerinin menfaatini korumak kollamaktır. Ne var ki İMSİAD bugüne kadar her zaman toplum menfaatlerini bireysel çıkarların önünde tutmuştur. İMSİAD üyeleri ise, kazanmazsa ayakta durması mümkün olmayan ticari kuruluşlardır. Bir sivil toplum kuruluşu olarak hiçbir yetkisi ve yaptırımı bulunmayan İMSİAD, yalnızca inandığı doğruları tespit eden, belgelendiren, bilgilendiren, uyaran ya da öneren bir konumdadır. Bunun ötesinde bir yetkisi de sorumluluğu yoktur olamaz. Evet, Bursa’da her yıl satılan 55 bine bine yakın konutun yaklaşık yarısı İMSİAD üyesi firmalar tarafından inşa edilmektedir, ancak bu realite İMSİAD’ı inşaat sektörünün temsilcisi yapmaz. İMSİAD’ın hiçbir zaman böyle bir iddiası da olmamıştır. Sadece sektör temsilcileri firmaların birlikte kurduğu bir sivil toplum kuruluşudur. Üye firmalarımızda birbiri ile rekabet içinde olan bağımsız ticari firmalardır. Ancak ortak sorunları için birbirlerini ve İMSİAD’ı desteklerler. Bu çok doğaldır. Dikkat edildi ise İMSİAD’ın ana çalışmalarının yoğunluğu eğitime destek, üniversitelerimizle işbirliği, üyelerimiz arasında dayanışma ve şehrimize ve kaliteye destek manasında güncel konularda çeşitli panel, söyleşi, çalıştay ve benzeri konulardadır. Bu manada özellikle Kentsel Dönüşüm konusunda Bursa’da yapılan en ciddi ve bütün Bursa dinamiklerinin bir arada olduğu tek forum İMSİAD tarafından organize edilmiş ve BTSO ile birlikte gerçekleştirilmiştir.

İMSİAD özellikle kentsel dönüşüm konusunda, kendi fikirlerini açıkça kamuoyuna beyan etmiş,  kentsel dönüşümün şehri kucaklayacak şekilde süratle hareketlenmesinin gerekleri hakkında düşüncesini kamuoyu önünde açıklamıştır. Bu anlamda konu ile ilgili üstüne düşeni fazlası ile yapmıştır. Eğer gerekirse, aynı manada ve konuda daha fazlasını da yapmaktan asla kaçınmayacaktır. Ancak bundan sonrası ilgili kurumların, hak sahibi vatandaşlar ile ticari firmaların sorumluluğu ve işidir.     

    Yorumlar

YAZARLAR Tümü
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • KONUT VE YAPI - SEKTÖRÜN BULUŞMA NOKTASI - EYLÜL-ARALIK 2016
  • KONUT VE YAPI - SEKTÖRÜN BULUŞMA NOKTASI - TEMMUZ - AĞUSTOS 2016
ARŞİV