banner41

banner38

banner39

Tabakhanelerde 'termal' dönüşüm

Büyükşehir Belediyesi, açık ve kapalı tesisleriyle bölgeyi termal sağlık merkezi haline getirecek yeni bir projeyle dönüşümde ilk adımı attı.

KENTSEL DÖNÜŞÜM 15.07.2014, 18:14 15.07.2014, 18:14
Tabakhanelerde 'termal' dönüşüm

Bursa’da 2007 yılında kentsel dönüşüm alanı ilan edilen Sıcaksu Tabakhaneler Bölgesi’nde dönüşümün sağlanması amacıyla geçtiğimiz dönem yoğun çaba harcayan Büyükşehir Belediyesi, konut, rezidans ve ticaret alanı gibi birçok farklı proje ile hak sahiplerinin karşısına çıktı. Mayıs ayında Almanya’nın Bad Füssing termal tesisleri ile Avusturya’nın Therme Geinberg tesislerinde incelemelerde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bu bölgelere göre miktar ve kalite açısından daha verimli suyun bulunduğu Tabakhaneler Bölgesi’ne benzer bir tesis kazandırılması için kolları sıvadı. BUSKİ Konferans Salonu’nda yapılan bilgilendirme toplantısına Başkan Altepe’nin yanı sıra Genel Sekreter Seyfettin Avşar, Genel Sekreter Yardımcıları Bayram Vardar ve Mustafa Altın, Bursa Sağlık Turizmi Derneği (BUSAT) Başkanı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Metin Yurdakoş ile Tabakhaneler ve Sıcaksu Bölgesi’ndeki yer sahipleri katıldı. 

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kentin en değerli bölgesinde olmasına rağmen 7 yıldır çöküntü bölgesi olarak kalan Sıcaksu ve Tabakhaneler Bölgesi’nde dönüşümün sağlanması için artık zaman kaybetmek istemediklerini söyledi. Bugüne kadar pek çok yönteme başvurduklarını ancak sonuca ulaşamadıklarını dile getiren Başkan Altepe, “Biz Büyükşehir Belediyesi olarak her türlü çalışmayı yapmaya, fedakarlığa hazırız. Ancak 400’e yakın hak sahibinin olduğu bir bölgeye yatırımcı girmek istemiyor. Biz hak sahipleri için de yılın 12 ayı gelir getirecek bir sistem olsun istiyoruz. Bursa’nın en değerli bölgesi gerçek değerine kavuşun istiyoruz. Bölgeye yapılacak bir termal sağlık kompleksi hem oraya hem Bursa’ya prestij katacak. Bunun için artık yer sahiplerinin bir karar vermesi gerekiyor. Bu proje içinde mi yer alacaklar yoksa arazilerini Büyükşehir Belediyesi’ne mi satacaklar. Biz kamulaştırmaya hazırız. Yerini satmak isteyenlerle anlaşıp, biran önce projenin önünü açmak istiyoruz” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
parçalı bulutlu