banner41

banner38

banner39

banner54

Dönüşüm Osmangazi’den Başlıyor

Türkiye’nin Geleceğine Işık Tutacak Proje

KENTSEL DÖNÜŞÜM 08.10.2014, 09:52 08.10.2014, 09:52
Dönüşüm Osmangazi’den Başlıyor
Osmangazi Belediyesi’nin Soğanlı Mahallesi’nde gerçekleştireceği Kentsel Dönüşüm projesi konutları, iş yerleri, meydanları ve sosyal donatı alanları ile son şeklini aldı. Toplam 42 hektar alan üzerinde gerçekleştirilecek Soğanlı Kentsel Dönüşüm projesi, planlaması ve mimarisiyle kentsel dönüşümde Türkiye’ye rol model olacak.

Kentsel Dönüşüm konusunda yıllardır planlı bir çalışma yürüten ve hazırladığı Kentsel Dönüşüm Master Planı ile tüm ilçenin teknik altyapısını çizen Osmangazi Belediyesi, edindiği bilgi birikimi ve tecrübe ile muhteşem bir dönüşüme imza atmaya hazırlanıyor. Soğanlı Mahallesi’nde hayata geçirilecek olan kentsel dönüşüm ile günümüz dünyasının örnek şehir mozaiği Osmangazi’de yükselecek. Tüm projelerde olduğu gibi Osmangazi Belediyesi’nin kentsel dönüşüm konusunda da Türkiye’deki diğer belediyeler tarafından örnek alınacağını ifade eden Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Bursa’nın dönüşümü bu projeyle başlayacak. Sadece bu mahalle değil, çevre mahalleleri de tetikleyecek olan bu projenin hayata geçmesiyle birlikte Bursa, Türkiye’deki kentsel dönüşüme ışık tutacak” dedi.

SOĞANLI KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ MİMARİSİYLE FARK YARATACAK

Toplam 42 hektar alan üzerinde yapılacak olan kentsel dönüşüm projesi ile Soğanlı’ya mimarisiyle fark yaratan 1790 konut ve 175 ticari alan inşa edilecek. Kat adetinin sınırlı tutulduğu zemin+5 ve zemin+7 kat olarak tasarlanan binalarda 2+1, 3+1 ve 4+1 olmak üzere birbirinden lüks daireler yer alacak. Ayrıca yeşil alanlarıyla ön plana çıkacak olan Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesi’nde çok daha fazla yeşil alan oluşturabilmek adına her bir binanın bodrum katı kapalı otopark olarak tasarlandı. Toplam 1568 araç kapasitesine sahip kapalı otopark alanlarının dışında LPG’li araçlar için de toplam 482 araç kapasiteli açık otopark yer alacak.

ÇEVRE DOSTU YEŞİL BİNALAR

Sadece Osmangazi’nin değil Bursa’nın hatta Türkiye’nin geleceğine ışık tutacak olan Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesi’nde yer alacak olan binalar ‘Yeşil Bina’ diye tabir edilen çevre dostu binalardan oluşacak. Binaların çatılarında oluşturulacak iç bahçelerle yepyeni tarzda yeşil alanlar elde edilecek.

DEPREME DAYANIKLI KONUTLAR

Osmangazi Belediyesi, kentsel dönüşümde en büyük hassasiyeti konutların depreme karşı dayanıklı olmasında gösteriyor. Vatandaşların can güvenliğini her şeyin üstünde tutan Osmangazi Belediyesi, Master Plan çalışması ile ilçede afet riski taşıyan bölgelerin tespitini yaptı. Yapılacak olan kentsel dönüşüm ile afet riski taşıyan bölgelere depreme karşı son derece dayanıklı binalar inşa edilecek.

“BURSA’YA YENİ BİR MAHALLE KAZANDIRIYORUZ”

Osmangazi’nin geleceğine ışık tutacak Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesi’ni hayata geçirmek için gün saydıklarını belirten Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Bölgedeki kamulaştırmaları büyük ölçüde bitirdik. Kamulaştırılacak çok az bir yer kaldı. Bu konuda herhangi bir sıkıntı yaşayacağımızı düşünmüyorum. Projeye başladığımızda konut sayısını daha yüksek olarak planlamıştık. Ancak yeşil alanları çoğaltmak adına projede değişikliğe giderek, konut sayısını azalttık ve 300 daireyi projeden çıkarttık. Bu projede rant peşinde değiliz. Buradaki projenin tamamlanmasıyla birlikte diğer mahalleler de buraya ayak uydurmak zorunda kalacak. Böylece Bursa dönüşmeye, modern yaşam alanlarına kavuşmaya başlayacak. Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesi ile Bursa’ya dönüşümden öte yepyeni bir mahalle kazandıracağız” dedi.

banner53
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
18°
parçalı bulutlu