banner41

banner38

banner39

Çevre ve tasarım bu kongregede ele alındı

“Sağlıklı Çevre Sağlıklı Tasarım” Ana temalı Çevre-Tasarım Kongresi 12-13 Aralık tarihlerinde gerçekleştirildi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM 24.01.2014, 17:02 24.01.2014, 17:02
Çevre ve tasarım bu kongregede ele alındı

Uludağ Üniversitesi Mimarlık Bölümü “Sağlıklı Çevre Sağlıklı Tasarım” Ana temalı Çevre-Tasarım Kongresi 12-13 Aralık tarihlerinde gerçekleştirildi.

Birincisi 2011 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde gerçekleştirilen Çevre-Tasarım Kongresi’nin ikincisi bu yıl Uludağ Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Atölye çalışmaları ve salon oturumları şeklinde iki etap olarak düzenlenen kongre iki gün sürdü. Uludağ Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesinin ortaklaşa düzenlediği kongre, açılışına Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kamil Dilek, Uludağ Üniversitesi Mimarlık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nilüfer Akıncıtürk, panelistler ve öğrencilerin katılımıyla başladı.

Üniversitesi Mimarlık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nilüfer Akıncıtürk, kongre açılışında yaptığı konuşmasında “Böyle bir organizasyonu gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Özellikle fakültemiz bünyesinde gerçekleştirilen bu organizasyon bizim için bir ilk. Bu kongre teması itibariyle bir öneme sahip ayrıca eğitim merkezinde oluşu itibariyle de ayrı bir önemi var. Bu kongreye öğrencilerimiz katılacak ve bu ortamla hayata hazırlanacaklar” dedi.

Kongrede konuşan Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kamil Dilek, “İnsanoğlu daha fazla üretmek ve kazanmak için çoğu şeyden olduğu gibi sağlığından da ödün veriyor. Hatta gelecek nesillerin sağlığından bile ödün veriyor. Günümüzde geçmişle kıyaslanmayacak kadar ruhsal problemler kendini gösteriyor. Beden sağlığı çok önemli ama ruh sağlığı da çok önemlidir. Ruh sağlığının giderilmesi için birçok disiplin var bunlardan biri de çevre tasarımı ve mimarlıktır” ifadelerini kullandı.

Kongre açılış konuşmalarının ardından sponsorlar ve destekçilere plaket takdimi yapıldı. İki gün sürecek kongrede “Sağlıklı Çevre Sağlıklı Tasarım” ana temasının yanısıra şehircilik, doğal ve tarihi çevre, teknoloji, sürdürülebilirlik, eğitim, sosyal etki, ekolojik tasarım, açık alan, kent, çocuk, yapı fiziği, iç mekan organizasyonu, yapı elemanları ve sürdürülebilirliği konu başlıkları kongre oturumlarının gündemini oluşturdu.

Konuşmalarının ardından Kongre sponsorluğunu üstlenen TMMOB Mimarlar Odası Bursa Şubesi, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği, Konut ve Yapı Gazetesi ile Bursa Büyükşehir Belediyesi İTÜ Mezunları Derneği Bursa Şubesi, Ensar İnşaat, Epsa Yalıtım, Bakyapı, Çağdaş Bölme Temizler Makine, Can-Can Seramik, Tiom Copy Center, Metin İnşaat, Öm-El Mühendislik, Kurtaş İnşaat, Kafkas Pasta Şekerleme firmalarına destek ve başarılarından dolayı plaket takdim edildi.

Katılımcılarla 39 Bildiri Paylaşıldı

‘Sağlıklı Çevre – Sağlıklı Tasarım’  ana temasıyla, Uludağ Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen Çevre – Tasarım Kongresi’nin ikinci bölümüne gerçekleştirilen bildiri sunumları ile devam edildi. Toplam 64 bildiri özetinin geldiği kongrede, seçilen 39 bildiri sunumu katılımcılarla paylaşılırken, kongre düzenleme kurulu adına Uludağ Üniversitesi Mimarlık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nilüfer Akıncıtürk, kongreyi başarı ile tamamladıklarını belirterek sektöre ve geleceğin sektörel temsilcilerine önemli bilgiler aktardıklarını söyledi.

Kongrenin ilk bölümü Uludağ Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Binası’nda “İnteraktif Eko- Strüktür” – Yaşam Parkı konulu atölye çalışması ile gerçekleştirildi. Türkiye’deki sekiz farklı mimarlık bölümü öğrencilerinin buluşmasına fırsat yaratan kongrenin, ana programı ise bugün bildiri sunumları ile sona erdi. Kongre, Mimarlık bölüm öğrencilerinin yanında mühendis, mimar, tasarımcı, uygulamacı ve birçok branştan insanı bir araya getirdi.

Uludağ Üniversitesi Mimarlık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nilüfer Akıncıtürk, düzenleme kurulu adına yaptığı değerlendirmede şu ifadeleri kullandı. “Bir yıllık çalışmamızın neticesini ortaya koymanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. Bu kongre, herkesi, toplumun her kesimini ilgilendiren sağlık teması itibariyle de ayrı bir öneme sahip. Daha kaliteli, daha sağlıklı ve gelecek kuşakların gereksinimlerini karşılayabilmelerine olanak tanıyan çevrelerin ölçütlerinde tartışıldığı bu çalışma ile kongreye katılan öğrencilerimizin profesyonel hayata hazırlıklarına da katkı koymuş olduk. Akademik çalışmalarda büyük özverileri ile yanımızda olan tüm meslektaşlarım başta olmak üzere destek veren herkese teşekkürlerimi iletiyorum”  ifadelerini kullandı.

Kongre Kitabı İçeriği İle Örnek Teşkil Ediyor

Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Selda Tönük ise, Uludağ Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ile verimli bir işbirliği içerisinde olduklarını belirterek, kongrenin bir ilki gerçekleştirdiğini de vurguladı. Prof. Dr. Tönük, “2013 Sağlıklı Çevre, Sağlıklı Tasarım” ana temalı kongremizde bir ilki gerçekleştirdik.  Tüm kongre kitapları, sadece akademisyenlerin bilgi paylaşımını içerirken, bizim kongre kitabımızda meslektaşlarımızın dışında öğrencilerin çalışmaları yer aldığından Türkiye’de tek ve örnek bir çalışmadır.  Bu kongre kitabı meslektaşlarımızla,  müstakbel meslektaşların ortak çalışmasını içerdiği için çok önemli.  Amacımız yeni mezunlarımızın yolunu açmaktır” diye konuştu.

Birincisi 2011 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde gerçekleştirilen Çevre-Tasarım Kongresi, 13 Aralık gecesi gerçekleştirilen kapanış kokteyli ile son buldu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
parçalı bulutlu