banner38

banner39

22.10.2020, 12:52 34

İstanbul Caddesi’nin Değişimi…

Okuduğum bir kitapta, ‘şehirler hakkındaki değişmeyen tek gerçek, onların da canlı organizmalar gibi zaman içerisinde değişime uğramakta olduklarıdır’ diyordu.

Bu değişim nüfuslarının artışı veya azalışından tutun da zaman içinde sosyo-ekonomik açıdan stratejik önemlerinin farklılaşmasına kadar olabiliyor.

İnanıyorum ki, bu değişimde etkili olan unsurlardan birisi de insanların ulaşımında büyük önem taşıyan yollar büyük rol oynamaktadır.

Bir kente karayolu, havayolu veya denizyoluyla hangi şekilde olursa olsun ilk kez giderken daha şehrin girişinde sizde bazı intibalar oluşur.

İşte bu nedenle yüzyıllarca hem güvenlik hem de güzellik anlamında şehir girişlerine özen gösterilmiştir ve bu hassasiyet günümüzde de devam etmektedir.

Bursa açısından da durum böyle olagelmiş ve şehir girişlerindeki değişim süreklilik arz etmektedir.

Arkadaşlarımız Gazetemizin bu sayısında önemli bir çalışmaya imza attılar.

Yakın geçmişe kadar ‘Yeni Yalova Yolu’ olarak bildiğimiz (çünkü Bursa-İstanbul karayolu bağlantısı bugün ‘Eski Gemlik Yolu’ olarak bilinen güzergahtan yapılıyordu), günümüzde İstanbul Caddesi olarak anılan ana güzergahın analizini yaptılar.

İstanbul ve Kuzey Marmara'dan Bursa'ya bağlantının sağlandığı, Ovaakça’dan başlayıp Kent Meydanı’na kadar olan 12 kilometrelik yol boyunca olanları, olmayanları ve devam eden çalışmaları incelediler.

Bursa-İstanbul karayolu bağlantısının, eski adıyla Yeni Yalova Yoluna taşınmasında sanırım en önemli etki TOFAŞ Otomobil Fabrikası’nın kurulmasıyla oldu. Zaten günümüzde sayıları çok azalan oto tamircilerinin ve yedek parçacıların daha o yıllarda bölgede konumlanması da, yine eskiden kalma karosericilerin varlığıyla o bölgede oldu.

Yıllardır iş yerlerinin dağınık görüntüsü ve plansız yapılaşmanın getirdiği düzensizlik caddenin silüetini bozarken, bölgenin arzu edilen değere ulaşmasını da geciktirdi.

Bugün ise durum çok farklı…

AVM’lerden kamu binalarına, çok yıldızlı otellerden özel ve kamu okullarına ve nitelikli konut ve iş merkezi projelerine kadar İstanbul Caddesi’nin çehresi her geçen yıl değişiyor.

Toplu ulaşım imkanı sağlayacak olan T2 Tramvay Hattı ile Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı kentsel dönüşüm projeleri tamamlandığında İstanbul Caddesi’nin cazibesi daha da artacak.

Emeği geçenleri kutlarız.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
parçalı bulutlu