banner41

banner38

banner39

Faizlerdeki artış sektörün hızını kesti

İnşaat sektöründeki bir önceki yılın aynı dönemine göre daha yavaş bir seyrin sebebi yüksek faiz oranları da gösteriliyor

İNŞAAT 28.06.2014, 14:46 28.06.2014, 14:46
Faizlerdeki artış sektörün hızını kesti

İnşaat sektörü açısından yılın ilk çeyreği, yerel seçim sürecinde yaşanan gelişmelerin piyasaları dondurduğu ve ekonomik hareketliliğin yavaşladığı bir dönem olarak ifade ediliyor. Genel seçim havasında geçen ve siyasi istikrarı koruyan bir neticeyle sonuçlanan seçimlerin ardından sektör yeniden hareketlenmeye başladı. Bir önceki yılın aynı dönemine göre daha yavaş bir seyir içinde olan sektördeki bu durumun nedenleri arasında yüksek faiz oranları da gösteriliyor.

İMO Bursa Şubesi Başkanı Basri Akyıldız:

Ülke olarak seçimlere endeksli bir toplumuz, bu dönem olduğu gibi bundan önceki seçim  önemlerinde de sektörel anlamda bir duraksama ve seçim sonuçlarını görüp ona göre devam etmek ya da devam etmemek gibi bir düşünce yapısına sahibiz. Bu sebepten yakın zamanda geçirmiş  olduğumuz seçimlerde sektörümüzü olumsuz etkilemiştir. Etkileri tamamen atlatılmış olmasa da sandıktan önceki dönemlerden farklı bir sonuç çıkmaması yatırımcının kısmen rahatlamasına ve yoluna devam etmesine sebep olmuştur. Sektördeki duraksamayı sadece seçimlere bağlamak da doğru değildir. Kredi faizlerindeki artış, imar yönetmeliklerindeki radikal değişiklikler ve bu  değişikliklerin halen devam ediyor olması sektörün olumsuz etkilenmesine sebep olmaktadır.

Kubilay Alpaslan - Asalpaslanlar İnşaat ve Yapı Malzemeleri

Ülkemizde 30 Mart 2014 yerel seçimleri, öncesine ve sonrasında yaşanan ekonomik, siyasal olaylarla  demokrasi  tarihimizde değişik bir yere sahip oldu. Seçim öncesi ülkenin yavaş, yavaş gergin duruma getirilme çabaları maalesef, ülke ekonomisinde de olumsuz etkiler yarattı. Piyasadaki güven ortamının zedelenmesi, seçim öncesi döviz kurunun ve TL faizlerin yukarıya doğru hareketlenmesine yol açmıştır. Borsada bundan nasibi aldı ve endeks hızlı şekilde aşağıya doğru hareketlendi. Fakat bu süre zarfında yüksek faiz ve yüksek kur inşaat malzemeleri üreticisi firmaları tedirgin etti, vadelerde kısalmalar, kur belirsizliğinden dolayı piyasaya temkinli miktarlarda mal sürülmesi gibi hususlarla üreticilerde kendi tedbirlerini almaya çalıştılar. İnşaat sektörü başat sektörlerdir biridir, bu sektördeki daralma diğer alanlarada olumsuz yansıyacak, alışveriş ve para döngüsü yavaşlayacaktır. Sektörel genişleme ise hem düşük fonlama maliyetlerini geri getirecek hem üretici firmaların daha fazla konut üretmesini sağlayacak, hem de tüketiciler veya alıcılar düşük faizle daha uzun vadelerde ev kredilerine yönelecekler, bu döngü yine sektörü besleyecek ve bu alanda çalışan üretici, aracı ve tedarikçi firmalar kazanç sağlayacaklardır.

 

İbrahim Milyon - Majestic Banyo

 

Yerel seçimlerin sonuçlanmasının ardından döviz ve borsada görülen istikrar inşaat sektörünü memnun etti. Biz inşaat sektörünün  malzeme imalatı kısmındayız, dolayısıyla müteahhitler ile çok fazla yüz yüze geliyoruz. Bursalı müteahhitlerin görüşlerine ve bizim izlenimlerimize göre konut atışlarında artışlar görülüyor. Seçimden sonraki istikrar insanları cesaretlendirdi. Konut sahibi olmayı düşünmeyen alıcılar bile, seçim sonrasında piyasanın hızlanmasına ayak uydurarak konut projelerine yatırım yapmaya başladı. Yaşanan ekonomik dalgalanmadan en çok etkilenen sektörlerden inşaat sektörü. Bizim açımızdan olumlu dönüşler alıyoruz. İlerleyen süreçte daha da olumlu gelişmeler olacağına inanıyorum.

 Naci Demir - Korur Yapı

 Yerel seçim öncesinde ülke içinde yaşanan olaylar ister istemez inşaat sektörünü etkiledi.  yaşanan sosyal ve ekonomik olaylar ne olacak tereddüdüyle insanları beklentiye sevk etti. Seçim sonuçları ne olacak, döviz kurları ve faizler nasıl pozisyon alacak diye tereddüt başladı. Dövizin ve faizlerin yükselmesi ister istemez inşaat malzemelerine zam olarak yansıdı.  Yılbaşından itibaren malzemeye gelen takriben yüzde 20’lik zammın yanında faizlerin  yükselmesi konut fiyatlarında yükselmeye neden oldu. Bu da konut satışlarının yavaşlamasını getirdi. Konut almak isteyen bir vatandaş, alacağı 150 bin liralık bir konuta 20-30 bin lira nakit ödeyerek gerisine kredi alıyordu. Buradaki faiz farklarını ve zamlarını hesaplarken eskiye göre ciddi bir farkın ortaya çıktığını görünce beklemeye başladı. Bu da yanında konut satışlarının yavaşlamasını getirdi. Sektörde nakit sıkışıklığı kendini göstermeye başladı ve vadeleri uzattı. Bu nedenle sektörel sıkışıklığı ortaya çıkarmış durumda ve artık devam edemeyeceğini göstermektedir.


Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
parçalı bulutlu