banner31

banner24

18 Eylül 2019 Çarşamba

Yatırımlar gayrimenkule dönüyor

Türkiye’nin ikinci büyük sulama barajı yükseliyor

Silvan Barajı'nın yapımı hız kesmeden devam ediyor.

21 Ağustos 2019 Çarşamba 11:23
Türkiye’nin ikinci büyük sulama barajı yükseliyor

Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamında, Atatürk Barajı'ndan sonra Türkiye'nin ikinci büyük sulama barajı olma özelliğini taşıyacak olan Silvan Barajı'nın yapımı hız kesmeden devam ediyor.

GAP kapsamında Atatürk Barajı'ndan sonra ikinci büyük sulama yatırımı unvanına kavuşacak olan Silvan Barajı'nda inşa işlemleri tüm hızıyla sürüyor.

GAP'ın temel yatırımlarının başında sulama ve enerji projelerinin yer aldığını söyleyen Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Mevlüt Aydın,  bölgesel kalkınmanın hedeflendiği Silvan Projesi'nin; 8 baraj ve 23 sulama tesisinden oluştuğuna dikkat çekti. Aydın, projedeki Silvan, Pamukçay, Ambar, Kuruçay, Başlar, Kıbrıs, Karacalar ve Bulaklıdere Barajlarının tamamlanmasıyla birlikte 7 milyar 300 milyon metreküp suyun depolanacağını hatırlattı.

“2 milyon 350 bin Dekar alan suyla buluşacak”

Silvan Barajı'nın, Atatürk Barajı'ndan sonra Türkiye'nin ikinci büyük sulama barajı olacağına işaret eden Aydın, projenin tamamlanmasıyla birlikte Diyarbakır'daki yaklaşık 2 milyon 350 bin dekar arazinin suyla buluşturulacağını söyledi.

Günlük 10 bin metreküp dolgu yapılıyor

Avrupa'nın en yüksek ön yüzü beton kaplı barajı unvanına sahip olacak Silvan Barajı'nda dolgu çalışmalarının hızla devam ettiğini belirten DSİ Genel Müdür Mevlüt Aydın, baraja 8 milyon 743 bin metreküplük dolgu yapılacağını ifade ederek şunları söyledi:

"Barajda günlük yaklaşık 10 bin metreküp dolgu yapılmaktadır. Baraj, 175,50 metre yüksekliği ve 8 milyon 743 bin metreküplük dolgu hacmiyle ülkemizin ve Avrupa'nın en yüksek ön yüzü beton kaplı barajı olacak. Gövde kazıları büyük ölçüde tamamlanmış olup, gövde dolgusu imalatları devam etmektedir. 8 milyon 743 bin metreküplük gövde dolgusunda 6 milyon 170 bin metreküp dolgu imalatı tamamlandı. Barajda fiziki gerçekleşme yüzde 60 seviyesine ulaştı."

Su tutumunun 2020’de başlaması hedefleniyor

2020 yılı sonunda su tutulması hedeflenen Silvan Barajı göl alanının, bu tarihten itibaren yaklaşık 2,5 yıl süre içerisinde dolacağını kaydeden Mevlüt Aydın, "2 milyon 350 bin dekar arazinin sulanacağı proje tamamlandığında, ülke ekonomisine yıllık 1,7 milyar lira katkı ve 300 bin kişiye de istihdam sağlayacak. Silvan Barajı'nın tamamlanmasıyla da GAP'ın bölge genelindeki sulama hedeflerine ulaşılacak" diye konuştu 

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • KONUT VE YAPI - SEKTÖRÜN BULUŞMA NOKTASI - EYLÜL-ARALIK 2016
  • KONUT VE YAPI - SEKTÖRÜN BULUŞMA NOKTASI - TEMMUZ - AĞUSTOS 2016
ARŞİV