banner41

banner38

banner39

Reyhanpaşa Hamamı Yeşilay'ın

Bursa’nın ahşap kolon ve kubbeye sahip 2 hamamından biri olan 600 asırlık Reyhanpaşa Hamamı’nda restorasyon çalışmaları sona erdi.

GÜNDEM 30.07.2015, 11:39 30.07.2015, 11:39
Reyhanpaşa Hamamı Yeşilay'ın
Teşrifat alımları süren hamamda incelemelerde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yeni dönemde kültür merkezi olarak hizmet verecek tarihi binada Türkiye Yeşilay Cemiyeti’nin faaliyet göstereceğini açıkladı. 

Başkan Altepe, Tarihi Çarşı ve Hanlar Birliği yerleşkesi içerisinde yer alan Reyhan Pazarı üzerinde bulunan Reyhanpaşa Hamamı’nı gezdi. Restorasyon çalışmaları sona eren 600 yıllık bina, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı koordinasyonunda yaklaşık 1.5 yıl süren çalışmalar sonucunda özgün kimliğine kavuşturuldu. Başkan Altepe’nin inceleme gezisine, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanı Aziz Elbas, Türkiye Yeşilay Cemiyeti Bursa Şube Başkanı Mehmet Raci Arvas, Büyükşehir bürokratları ve yetkililer katıldı.

İlk günkü ihtişamına kavuştu...

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın tarihi özelliğini gün yüzüne çıkartan çalışmaları hızla sürdürdüklerini ifade etti. Osmanlı’nın kurduğu, Osmanlı’nın kurulduğu şehir olan Bursa’nın yine Osmanlı’nın ilk dönem mimari eserlerinin verildiği önemli bir alan olduğunu ifade eden Başkan Altepe, kentte restore edilmedik tarihi eser bırakmadıklarını söyledi. Bunlardan birinin Bursa’nın ilk yapılarından Reyhanpaşa Hamamı olduğunu hatırlatan Başkan Altepe, 6 asır sonra hamamın restore edilerek ilk günkü ihtişamına kavuşturulduğunu söyledi.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti’nin...

Uzun yıllar Türkiye’de başta uyuşturucu olmak üzere sigara ve alkol bağımlılığıyla mücadele eden Türkiye Yeşilay Cemiyeti’nin kendisine uygun mekanda Bursa’nın kalbinde yerini bulacağını söyleyen Başkan Altepe, “Örnek restorasyonlardan biri, işlevlendirilmesiyle birlikte taçlandı. Burada gençlerimize yönelik ve onları kötü alışkanlıklardan uzak tutacak her türlü çalışma burada yapılacak. Aynı zamanda eğitim de verilecek. İzci gençlerimiz de bu mekanı kullanmış olacak” diye konuştu.

Başkan Altepe’ye teşekkür...

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Bursa Şube Başkanı Mehmet Raci Arvas ise, yapılan tahsis nedeniyle Başkan Altepe’ye teşekkür etti. Cemiyet olarak Bursa’da gerçekleştirdikleri her çalışmada Başkan Altepe’nin büyük desteğini gördüklerini ifade eden Arvas, “Sayın başkanımızın Türkiye’nin en önemli şehirlerinden biri olan Bursa’da bizlere verdiği destek anımsanmayacak kadar büyük. Kuruluşumuzdan bu yana, Büyükşehir Belediyesi’nin desteğini her zaman hissettik, gördük. Reyhanpaşa Hamamı’yla verilen destekler adeta taçlandı. Çok teşekkür ediyoruz. Bundan sonra hizmetlerimizi, daha da yoğunlaştırarak burada sürdüreceğiz” şeklinde konuştu. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
parçalı bulutlu