banner38

Philips’ten Yanlış Bilinen Led Gerçekleri

Aydınlatmada dünya lideri Philips, ışığın icadından bu yana aydınlatmada yaşanan en köklü dönüşüm olarak kabul edilen LED lambalarla ilgili yanlış bilinen gerçeklere ışık tutuyor.

GÜNDEM 20.07.2015, 12:14 20.07.2015, 12:14
Philips’ten Yanlış Bilinen Led Gerçekleri

Aydınlatmada dünya lideri Philips, ışığın icadından bu yana aydınlatmada yaşanan en köklü dönüşüm olarak kabul edilen LED lambalarla ilgili yanlış bilinen gerçeklere ışık tutuyor.

Sürdürülebilir tasarımı destekleyen, daha dayanıklı olan ve diğer pek çok lambadan daha az enerji kullanan LED’ler hakkında yanlış bilinen şehir efsanelerine, Türkiye’deki LED dönüşümünün öncüsü Philips açıklık getiriyor.

Konuyla ilgili konuşan Philips Aydınlatma Pazarlama Direktörü Özge Süzen: “LED aydınlatma diğer pek çok aydınlatma ürününe göre birçok avantaja sahip; daha az enerji kullanıyor, uzun ömürlü, çevreye daha duyarlı ve sağlığa zararsız. Aydınlatmada son gelinen bu noktada tüketicilerin bu ve bunun gibi özelliklerden habersiz olduğunu ve bu teknolojiyle ilgili pek çok doğru sanılan ama aslında yanlış bilgiye sahip olduğunu fark ettik.” dedi

Günümüzde LED aydınlatma çözümleri giderek popüler olan bir konu olmasına rağmen pek çok kişinin bu konu hakkında yanlış bilgilere sahip olmasından yola çıkan Philips, LED hakkında yanlış bilinen gerçekleri şöyle sıralıyor:

 

Efsane 1: LED lambaların enerji tüketimi normal lambalara göre biraz daha düşüktür.

Cevap: Hem doğru, hem yanlış. LED lambalar, normal ampullere kıyasla biraz değil, bir hayli az enerji tüketir. Çünkü LED lambalar %90 daha az enerji harcayıp, daha fazla ışık üretirler; bu sayede enerji tasarrufu elde edilmesine yardımcı olurlar.

Efsane 2: LED lambaların parlaklığı, sahip olduğu watt’a göre değişir.

Cevap: Hayır. Birçok kişi bir ampulün watt gücü (W) ne kadar yüksek ise, o ampulün daha parlak olacağını düşünür.  Fakat watt gücü bir ampulün sadece ne kadar güç tükettiğini anlatır. Bir ampulün parlaklığı aslında lümen (lm) cinsinden ölçülür. Şeffaf ampullerin daha parlak ışık vermesi için içlerindeki telin ısınması gerekir; fakat LED lambalarda böyle bir gereklilik yoktur. LED lambalar, çok daha düşük bir watt tüketerek klasik bir ampulle aynı parlaklığı (lümen cinsinden) sağlar.

Efsane 3: LED lambalar sağlığa zararlıdır. Kansorejen etkisi vardır ve radyasyon yayar.

Cevap: Hayır, sanılanın aksine LED lambalar sağlığa zararlı değildir.   LED lambaların içi çevre dostu teknoloji ile donatılmıştır. Tüm Avrupa yönetmeliklerine uygundur, geri dönüştürülebilir malzemelerden üretilirler, çevreye zararları bulunmaz.

Efsane 4: LED lambaların ömrü, diğer lambalar kadardır.  

Cevap: Hayır. LED lambaların kullanım ömrü 15 yıldan başlar. Sadece akşamları oturma odasında günde ortalama 3 saat kullanılan bir LED lamba, aralıksız 15 yıl boyunca bozulmadan ışık vermeye devam eder. Bu sayede sürekli ampulleri değiştirmek gerekliliği ortadan kalkar.

Efsane 5: LED lambalar ortam şartlarından çabuk etkilenip çabuk ısınırlar.

Cevap: Hayır. LED lambalar ortam şartlarına uyumludur. Çok sıcak veya çok soğuk zorlu ortam koşullarında ışık kalitesinden ödün vermezler.

Efsane 6: LED lambalar tarafından yayılan ışık kalitesizdir.

Cevap: Hayır. Daha yeni satın aldığınız kırmızı renkli bir tişörtün eve döndüğünüzde aslında bordo renkli olduğunu hiç fark ettiniz mi? Bu renk değişiminin ana sebebi, tişörtü satın aldığınız mağazada kullanılan kalitesiz ışık kaynaklarıdır. Güneş en doğal ışıktır ve bu nedenle diğer ışık kaynakları için bir referans noktasıdır. Çünkü güneşin doğal ışığı renkleri gerçek ve capcanlı olarak gösterir. CRI kısaltmasıyla bilinen renksel geri verimi indeksi 0-100 ölçeği arasındadır ve ışık kaynaklarının rengi ne kadar doğru olarak yansıttığının gösterir. Doğal güneş ışığı 100 ‘lük renksel geri verim endeksine sahiptir LED lambalar indeksi ise güneşe yakındır; 80’in üzerindedir. Bu sebeple eve daha çok güneş ve canlılık getirilmek istendiğinde LED lambalar en iyi çözümdür.

Efsane 7: LED lambalar çok pahalıdır.

Cevap: Hayır. LED lambalar, diğer ampullere göre çok daha iyi bir yatırım aracıdır. LED lambaların 2 temel özelliği vardır; Düşük enerji tüketimi ve uzun kullanım ömrü. Bu 2 özellik sayesinde LED lamba satın almak, tasarruf ettirecek ve elektrik faturasını hızlıca düşürecektir.

Efsane 8: LED lambaların parlaklığı ayarlanamaz.

Cevap: Hayır. Aydınlatma çok kişiseldir, evin ambiyansını bir anda değiştirmeye yardımcı olur. Ampulleri kısıp loş bir ortam yaratılabilir, böylece gevşemek ve rahatlamış hissetmek mümkün olabilir.  Böylesi bir ortam yaratmak içinse kısılabilir lambaya ihtiyaç vardır. Günümüzde kutusunun üzerinde kısılabilir ibaresi bulunan LED lambaların parlaklığını istenildiği gibi değiştirmek mümkündür.. Hatta bazı özel Philips LED lambaların sadece parlaklığı değil, ışık rengi de ayarlanabilmektedir.


Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
15°
parçalı bulutlu