banner41

banner38

banner39

banner54

ÇATIDER’den mimar adaylarına uygulamalı eğitim

Geleceğin mimarları çatı kaplama malzemeleri ve çatı sistemleri konusunda uygulamalı eğitim aldı.

GÜNDEM 24.01.2014, 17:10 24.01.2014, 17:10
ÇATIDER’den mimar adaylarına uygulamalı eğitim
Üniversitelerin mimarlık fakültesi bölümlerinde 2006 yılından bugüne yapı dersleri veren Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER), Uludağ Üniversitesi öğrencilerine de uygulamalı olarak yapı dersleri eğitimi verdi.

Uludağ Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin bahçesinde ve dersliklerinde verilen eğitimlere, 80 mimarlık fakültesi öğrencisi ve öğretim görevlisi katıldı. ÇATIDER üyesi firmaların eğitmenleri tarafından uygulamalı olarak verilen derslerde, 1/1 ölçeğinde büyük boy uygulama maketleri kullanılırken, çatı kaplama malzemeleri, malzemelerin sistem olarak uygulanması, uygulama teknikleri, gerekli alet, edevatlar ile çatı ustasının nitelikleri gösterildi. Atermit, Multiplan, Onduline Avrasya, Rheinzink gibi seçkin firmaların da katılımıyla gerçekleşen eğitimlerde, İş güvenliği konularına dikkat çekildi. Uludağ Üniversitesi öğrencileri tarafından büyük ilgi gören eğitimlerin önümüzdeki yıllarda da devam etmesi bekleniyor.

UYGULAMA ÖĞRENMEDE ETKİLİ BİR YÖNTEMDİR

Uludağ Üniversitesi Dekan Yardımcısı ve Mimarlık Fakültesi Bölüm Başkan V. olan Nilüfer Akıncıtürk, eğitimde uygulamalı anlatımın önemine dikkat çekerken, “Mimari ürünün tasarımında farklı disiplinlerin etkin olduğu bir ortam bulunmaktadır. Temelden çatıya taşıyıcı sistem tasarımından malzeme seçimine, uygulama detaylarının oluşturulmasından yapı üretimine kadar çok farklı işin birlikte yürütüldüğü sistem vardır. Bu sistemin, öğrenciye eğitimde aldığı farklı derslerle aktarılması, uygulamalarla pekiştirilmesi gerekmektedir. Özellikle yapı bilgisi derslerinde yapı elemanlarının oluşturulmasında firmalar tarafından bire bir uygulamanın yapılması öğrenmede etkili bir yöntemdir. Çatı uygulamalarının yapıldığı ÇATIDER etkinliği bu anlamda verimli, öğrenmede etkin ve sinerji yaratan bir ortam sağlamaktadır” dedi.

banner53
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
18°
parçalı bulutlu