banner38

Bursa’daki riskli alanlarda kaç kişi yaşıyor?

Bursa’daki Riskli Alan ilan edilen bölgelerde toplam 125 bin 707 kişi yaşıyor.

GÜNDEM 31.12.2013, 14:50 31.12.2013, 14:50
Bursa’daki riskli alanlarda kaç kişi yaşıyor?
MÜSİAD Bursa Şubesi İnşaat Sektör Kurulu Toplantısı, MÜSİAD Bursa Şubesi Dernek Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Bursa Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdür Vekili Bayram Okumuş’un konuk olduğu İnşaat Sektör Kurulu Toplantısına; MÜSİAD Bursa Şubesi Başkanı Hasan Çepni, MÜSİAD Bursa Şubesi Sektör Kurulları Başkanı Rıdvan İmamoğlu, MÜSİAD Bursa Şubesi İnşaat Sektör Kurulu Başkanı Kemal Ermiş ile İnşaat sektöründe faaliyette bulunan MÜSİAD üyesi işadamları katıldı.

Kentsel Dönüşüm ve Bursa temalı toplantıda konuşan MÜSİAD Bursa Şubesi Başkanı Hasan Çepni, Kentsel dönüşümün uzun soluklu bir iş olduğuna dikkat çekti. Çepni, “Kentsel dönüşüm uzun soluklu bir iş. Bu süreçte herkesin elini taşın altına koyması lazım. Kentsel dönüşüm sürecinde bugün gerçekleştirdiğimiz gibi bilgilendirici toplantıların önemli olduğunu biliyoruz. Kamuoyunun bu konuda yeterince ve doğru bilgilendirilmesi gerekiyor” diye konuştu.

Kentsel dönüşüm çalışmaları yapılırken şehirlerin kimliklerinin gözardı edilmemesi gerektiğinin önemine vurgu yapan Hasan Çepni, kentsel dönüşümde vizyon projelere ihtiyaç olduğunu ve bu vizyon projelerin ortak akıl ile oluşturulabileceğini ifade etti. Hasan Çepni, Bursa gibi tarihi mirasın yoğun olduğu kentlerdeki dönüşüm projelerinde siluetin bozulmaması için özen gösterilmesine işaret etti.

---MÜDÜR VEKİLİ DÖNÜŞÜMÜ ANLATTI---

Bursa Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdür Vekili Bayram Okumuş ise 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun’un temel amacı hakkında konuştu. Bayram Okumuş bu konuda şunları söyledi:

“Kanun, afet riski altındaki alanlar ile riskli yapıların dönüşümünü sağlayarak, ülke genelinde, sağlıklı, güvenli ve yaşanabilir çevreler oluşturmak maksadıyla çıkarılmıştır. Afetler neticesinde bir daha can kaybı yaşanmaması ve şehirlerin sağlıklı ve güvenli yaşama çevrelerine dönüştürülmesi hedeflenmiştir.”

Kentsel dönüşümün uygulamasında 3 tanımın olduğunu belirten Bayram Okumuş, bunların Riskli Alan, Riskli Yapı ve Rezerv Yapı Alanı olduğunu söyledi. Bayram Okumuş, Riskli Alanların tespitinde Bakanlar Kurulu Kararı’nın gerekli olduğunu hatırlattı. Bayram Okumuş, Bursa’da Riskli Alan olarak tespit edilen bölgeler hakkında şöyle konuştu:

 “İlimiz genelinde şu ana kadar 540 hektarlık alan Bakanlar Kurulu Kararı ile Riskli Alan ilan edildi. Bu bölgelerdeki toplam yapı sayısı 14 bin 169'a, toplam bağımsız birim sayısı da 31 bin 824’e ulaştı. Riskli Alan ilan edilen bölgelerde toplam 125 bin 707 kişi yaşamaktadır.”

MÜSİAD Bursa Şubesi İnşaat Sektör Kurulu Başkanı Kemal Ermiş ve MÜSİAD Bursa Şubesi Sektör Kurulları Başkanı Rıdvan İmamoğlu da birer sunum yaptı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
11°
açık