banner31

banner24

05.02.2018, 09:44 2073

Gayrimenkul danışmanının yetkinlik konuları...

Bu yazımda işini profesyonel anlamda icra eden bir gayrimenkul danışmanının sahip olması veya geliştirmesi gereken yetkinliklerinden bahsetmek istiyorum.

Öncelikle yetkinlik dediğimizde neyi anlamamız gerektiğini açıklamak isterim. İş dünyasında yetkinlik dediğimizde; bir insanın bir işte başarı sağlayabilmesi için sahip olması gereken bilgi, beceri ile sahip olduğu özgün vasıflar ve tecrübeyi belirtmiş oluyoruz.

Şimdi gelelim asıl konumuza. Bizim adımıza gayrimenkulümüzün satış sürecini takip edecek bir gayrimenkul danışmanından hangi yetkinlikleri beklemeliyiz?

Bu yetkinliklerin en önemlisi gayrimenkulü doğru fiyatlayabilme yetkinliğidir. Çünkü bir gayrimenkulün satış stratejisine yanlış bir fiyatlamadan daha büyük bir zararı hiçbir şey veremez. Yanlış gayrimenkul danışmanıyla çalışan mülk sahiplerinin mülkü en nihayetinde gereğinde fazla fiyatlanmış olarak hiç satılamama riski ile karşı karşıya gelir. Nihayetinde ilk günden itibaren doğru fiyatlama ile piyasaya çıkan mülklerin sahipleri mülklerini ilana çıkılmış fiyatın biraz altına satmış olurlar.

İkinci önemli yetkinlik konusu ise pazarlama yetkinliğidir. Bu yetkinliğin tam anlamıyla geliştirilmesi yıllar alabilen bir çalışmayı gerektirir. Etkin bir pazarlama network’u oluşturmayı gerektirir. Değişen ve gelişen emlak sektöründe zirvede kalabilmek için inovatif düşünebilmeyi gerektirir. Mülke afiş asmak veya gazeteye ilan vererek müşteri bekleme günleri çoktan geride kaldı. Günümüzde bir mülkün pazarlanması kapsamlı bir stratejiyi gerektirir. Alıcıların sıklıkla ziyaret ettiği web sitelerinde ilanı duyurmayı kapsar. Gayrimenkul danışmanının yapacağı tüm pazarlama çalışmaları mülkün diğer satılıkların önüne çıkarmayı sağlamaya yöneliktir.

Üçüncü yetkinlik konusunu web sayfası / sosyal medya yetkinliği oluşturmaktadır. Günümüzde öne çıkmak isteyen her işletme web/ sosyal medya ortamında olması gerektiğini iyi biliyor. Gayrimenkul danışmanları da portföylerini satabilmek için web/sosyal medya ortamında reklamlarını yapabilmeliler. Web/sosyal medya ortamında yapılan portföy reklamları kapsamlı bilgiler sunabilmelidir. En önemlisi de web/sosyal medya sayfasının sürekli artan ziyaretçi / takipçi sayısı olmalıdır. Aksi takdirde web sayfasınınveya sosyal medya sayfasının çok güzel hazırlanmış olması hiçbir şey ifade etmeyecektir.

Dördüncü yetkinlik konumuz fotoğrafçılık yetkinliğidir. İyi bir fotoğraf çekiminin önemi hiçbir zaman abartılmış olamaz. Bir alıcı satın almak için ev ararken ilanlarda ilk baktığı portföyün fotoğraflarıdır. Eğer fotoğraflar özensiz çekilmiş ise portföyü çekici göstermeyeceklerdir. Bu durum potansiyel alıcıları ilandan uzaklaştıracak ve satışa zarar verecektir. Yetkin bir gayrimenkul danışmanı portföyün web ortamında özenli bir şekilde sunulmasının önemini çok iyi bilir.

Beşinci yetkinliğimiz dürüstlük yetkinliğidir. Kişiler evlerini satarken duygusal olurlar. Bu durum satıcının evini piyasa gerçeklerinin üzerinde bir değerde görmesine sebep olur. Gayrimenkul Danışmanı bu durumu satıcıya dürüst bir şekilde açıklayabilmelidir. Portföyün gereğinden fazla tutarda fiyatlanması satış sürecinde ciddi sorunlara sebep olabilir. Gayrimenkul danışmanı satıcının beklentilerine dürüst geribildirimde bulunabilmeli ki mülk zamanında satılabilsin. Gayrimenkul danışmanı satıcıya örneğin pembe banyosunun artık çekici olmadığını, salondaki duvar kâğıtlarının demode olduğunu dürüstlükle söyleyebilmelidir.

Son yetkinlik konumuz ise geri bildirim yetkinliğidir. Gayrimenkul danışmanı Portföyü bir alıcı gördüğünde, alıcının ilgisini, beğendiklerini ve beğenmediklerini iyi analiz edebilmelidir. Satıcıya çalışan Gayrimenkul Danışmanı, portföy ziyaretlerinin doğru ve uygun bir şekilde raporlanmasının nederece önemli olduğunu iyi bilir. Gayrimenkul danışmanının bu amaçla sistematik bir geri bildirim raporlama sistemi oluşturması çok önemlidir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
12°
kapalı