banner38

banner39

13.07.2020, 15:01 44

Corona inşaatı uçurdu

Geçtiğimiz iki yıl üst üste inşaat sektöründe gerileme gerçekleşmişti. Bu yüzden geçen yıl Bursalı müteahhitlerin ruhsat başvuru oranları yüzde 70 oranında düşmüştü. Pandemi sürecine girdiğimizde inşaat sektörünün telefonları çalmaz olmuştu. Herşey inşaattan alınan dairelere devlet bankalarının faizlerinin 0,64’e, ikinci el konutlar için de 0,74’e indirilmesiyle değişti. Vatandaşın büyük kısmı kirada oturdukları daireleri satın almaya ya da müteahhitlerden daire almaya başladı.

Son üç haftadır inşaat projeleri büyük talep gördü ve görmeye devam ediyor. Bu bahar havasının 3-4 ay daha süreceği tahmin ediliyor. İlk defa müteaahhit firmalar kat karşılığı arsaları sorgulamaya başladı. Vatandaş devlet bankalarının kredilerinin sürüp sürmeyeceğini bilmediği için acele ediyor. Müteahhitlerle yaptığınız görüşmelerde en az 20 yıldır böyle kredi oranlarıyla karşılaşmadıklarını belirtiyorlar. Ticari kiralamalar ya da satışlar zayıf ancak konut satışları oldukça iyi. Geçtiğimiz hafta tapu daireleri aşırı yoğun çalışıyorlardı.

ARAZİ DE TALEP GÖRÜYOR

Bu yıl pandemi nedeniyle tatile gidemeyen Bursalılar, arazilere yöneldi. Özellikle Mudanya civarındaki, Deniz veya göl kenarındaki köylerin etrafındaki araziler soruluyor. Bu iş için ayrılan bütçe 100 bin liradan başlıyor, 500 bine kadar çıkıyor. Haziran ayı boyunca tüm Türkiye de binlerce tapu yapıldı. Bursa’da bu işten nasibini aldı. Devletin kasasına da 1 Hazirandan bu yana tapu harçlarından dolayı oldukça büyük bir gelir girdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından alınan verilere göre ülke genelinde 1 – 27 Haziran tarihleri arasında; 93 bin 704 kredili satış işlemi gerçekleşti. Geçen yıl aynı tarih aralığında satılan konut satışı ise 6 bin 658 idi. 2020 döneminde, bir önceki döneme göre 14,07 kat daha fazla kredili satış işlemi yapıldı. Kredili satışlar geçen yılın aynı dönemine göre de yüzde 1407 oranında arttı. Bu bereketin temmuz ve ağustosta da sürmesini diliyor, tüm okuyuculara da selam ve sevgilerimi iletiyorum.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
sisli