banner31

banner24

26 Haziran 2019 Çarşamba

BURSA EMLAK OFİSLERİ TÜRKİYE'NİN ÖNÜNDE

07 Temmuz 2017, 10:54
BURSA EMLAK OFİSLERİ TÜRKİYE'NİN ÖNÜNDE
Meral Türkeş

Bursa'mız sanayi ve inşaat konusunda ilerlerken tüm Türkiye tarafından henüz fark edilmeyen ama hızla fark edilmeye başlayan çok önemli bir değere sahip oldu. Kurumsal pek çok gayrimenkul markası artık tüm Türkiye tarafından tanınıyor. İstanbul'dan İzmir'e Antalya'dan Çanakkale'ye Afyon'a kadar pek çok şehirde gayrimenkul piyasalarının Bursa piyasalarını Bursa emlak gayrimenkul firmaları yönlendiriyorlar. Çanakkale ve Karacabey ile başlayan bu arazi yatırım danışmanlığı şimdi birçok kente sıçradı. Üstelik bu başarıyı Bursalı firmalar yakaladı. Türkiye'nin pek çok Emlak firmaları Bursa gayrimenkul firmalarının izlediği yolu takip etmeye başladı.

Basit ama öğretici bir Çin Atasözü der ki; " Gülmeyi Sevmiyorsanız Dükkan Açmayın "

Bursalı Gayrimenkul firmaları çok enerji harcadılar. Gülümsediler... Emek ve çaba gösterdiler. Ama sonunda Türkiye arazi ve arsa yatırımları konusunda en çok kazandıran firmalar oldular.

Diğer şehirlerden pek çok kurumsal marka bu başarının nasıl yakalandığını anlamak için Bursalı kurumlarla ortak çalışmalar yapmaya başladılar.

Elimizi değil gövdemizi taşın altına koyduk.

Ülke ekonomisini 2016 yılında gayrimenkul sektörünün sırtlandığını belirten Z. Altan Elmas, konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu: " Ülkemiz geçtiğimiz yıl yüzde 2,9 büyüme gösterirken gayrimenkul sektörü yüzde 7,2 büyüme oranıyla en çok büyüme kaydeden sektör oldu. 15 Temmuz hain darbe sürecinde yani üçüncü çeyrekte dahi sektör 1,8 büyüme gösterdi ve küçülmeyen tek sektör oldu. Öte yandan istihdama da en çok katkı sağlayan sektör olduk.

Bursa’da fiyatlarda ciddi artış var!

Nisan 2017 itibariyle Bursa'da satılık konut fiyatlarının ortalama metrekare fiyatı 1.824 lira seviyesine ulaştı. Satılık konut'ta yıllık fiyat artışının % 16 olduğu Bursa'da kiralık konutlardaki artış oranı % 15 metrekare bazında ortalama 8 lira olduğu ilde amortisman suresi ise 18 yıl uzadı. Bursa'da geçtiğimiz bir aylık dönemde fiyatlar en çok yüzde 6.8 ile İnegöl'de arttı.

Merkez ilçelere kıyasla diğer ilçelerdeki artış daha çok dikkat çekti en kısa amortisman süresine sahip içerisi Nilüfer ve Osmangazi Kestel Yıldırım Mudanya ve Osmangazi son bir yıl içinde en çok yüksek değişimi yaşayan ilçeler oldular. Özlüce'de kiralık daireler 1500 - 2000 TL arasında, Ataevler’de 1200-1400, Beşevler 1400- 1800 Osmangazi 1000 - 1200 lira arasında bulunmakta önümüzdeki günlerde kentsel dönüşüm nedeniyle kiralık daireler de çok sıkıntı olacağı tahmin edilmekte.

Bursa’da yüksek çıkış fiyatı mı,  düşük çıkış fiyatı mı ?

Hangisi insanların satın almasını sağlar. İlk olarak düşük fiyat ile alan satışlarda olabildiğince fazla insan katılım sağlar teklif verenler tekliflerini yükseltmek için daha fazla zaman ve çaba harcarlar. Yüksek çıkış fiyatında ise o malın fiyatının pahalı olduğu dedikodusu ile ürün açıkta kalabilir. " 

    Yorumlar

YAZARLAR Tümü
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • KONUT VE YAPI - SEKTÖRÜN BULUŞMA NOKTASI - EYLÜL-ARALIK 2016
  • KONUT VE YAPI - SEKTÖRÜN BULUŞMA NOKTASI - TEMMUZ - AĞUSTOS 2016
ARŞİV