banner31

banner24

18 Ocak 2020 Cumartesi

Bakan Kurum'dan Bursa'yla ilgili önemli açıklamalar

Doğru arsa yatırımı nasıl yapılır.

Çalımlıoğlu A.Ş; Melek Çalımlıoğlu

20 Eylül 2015 Pazar 08:57
Doğru arsa yatırımı nasıl yapılır.
 DOĞRU ARSA YATIRIMI NASIL YAPILIR?

Tarla, arsa, arazi vb. nitelikli bir gayrimenkul satın almak toplumda “uzun vadeli yatırım” olarak kabul edilir. Genel algı “Bu yatırımların getirisinin çok olduğu ancak çocukların hatta torunların faydalanabileceği” yönünde. Amerikan yazar Willa Cather’in da dediği gibi “Toprak geleceğe aittir.” Ancak bilinçli yapılan bir yatırım ile kısa vadede ve daha fazla kazanç sağlamak mümkün. Alınan araziden elde edilecek rant için körlemesine bir zaman akışından öte o bölgedeki gelişim süreci önem taşımaktadır. Arazi yatırımlarının getirisinin yüksek olması o arazinin çevre gelişimi ile doğru orantılıdır.

Para malı satarken değil alırken kazanılır…

Yatırım için borsa, döviz, altın, mevduat ya da farklı bir yatırım enstrümanını değil de toprağı tercih edenler için ilk olarak şunu söyleyebilirim: Para bir malı alırken kazanılır, satarken değil. Gerçek yatırımcı yaklaşımı budur. Parasının para kazandırmasını isteyen yatırımcı için en önemli konu alınacak yerin m2 birim fiyatıdır. Alınacak yer imara açılmış bir yerse yani arazi değil arsa ise m2 birim fiyatı zaten yüksektir ve yatırım için daha büyük bütçe gerektirir. Arazi yatırımı henüz gelişimini tamamlamamış yerlerden yapılmalıdır. Aksi halde alınacak yer zaten maksimum getiriye ulaşmış demektir. Bu sebeple konu zaten imara açılmış, belirli bir doygunluğa ulaşmış yerlerden değil,  projelerin olduğu bölgelerden yer almak olmalıdır. Bu yaklaşımda da ne yolun ne de diğer alt ve üst yapının önemi yoktur. Zaten tüm alt, üst yapı gelecektir. Tarlaların alan ve şekilleri değişecek arsaya dönüşecektir.  Büyük yatırımcılar dağ başlarında binlerce dönüm arazi kapatmaktadırlar. Bu konuyu netleştirdikten sonra sorunuzu arazi olarak yanıtlayabilirim.

Ülkemizde yer alan tarihi ve güzelliklere sahip ender bulunan alanların korunması çok önemli. Doğal değerlerin korunması ve sonraki kuşaklara olduğu gibi aktarılması amacı ile sit alanları yatırım için uygun değildir. Alınan tarlanın sit alanı içerisinde bulunmamasına özellikle dikkat edilmelidir.

Satışa sunulan tarlanın taşma alanı içinde olmamasına yani dere yatağına yakın olmamasına dikkat edilmeli. Özellikle su havzası bulunmayan tarlalara koruma bandında bulunduğu için imar izni verilmeyebilir. Bu konuda yeterli bilgiye sahip olmayanlar tarlanın koruma bandında olup olmadığını tarlanın bulunduğu bölgenin bağlı olduğu su idaresi ile görüşerek gerekli bilgiyi edinebilir.

 

ARAZİ YATIRIMININ PÜF NOKTALARI

 

Öncelikle en başta bahsettiğim o geleneksel algıdan, arazi yatırımının uzun vadede kazandıran bir yatırım aracı olduğu fikrinden, uzaklaşmak gerekir. Cesur olmak gerek demiyorum. Çünkü iyi bir yatırımcı kazanmak için risk almanın gerekliliğini bilir. Tabi burada kast ettiğim akılcı bir risk.

 

İyi bir yatırımcı risk almalı…

 

Hükümetlerin ve özel teşebbüslerin hareketlerini takip etmek, yeni kararlar ve yeni projeler hakkında bilgi edinmek, reel gelişmeleri kovalamak işin en önemli püf noktalarındandır. Ekonomideki trendlerle ilgilenmeyen bir yatırımcı bu alandaki en değerli unsuru teğet geçmiş sayılır.

 

Arazide doğru yatırım için; arazi almak istediğiniz kentin hızlı bir büyüme seyrediyor olması, bölgenin göç alma durumu, almak istediğiniz arsanın yatırım teşviki alan arsalarına olan yakınlığı, ulaşım projelerine olan konumu daha birçok püf noktası sayabilirim.

 

Arsa yatırımı yapmak kârlı olduğu kadar riskli bir iştir, tabi işin uzmanı değilseniz. Ya değindiğim bir çok konuya hakim olmak ya da mutlaka güvenilir bir arsa yatırım uzmanından danışmanlık hizmeti almak durumundasınız.

 

BURSA'DA YILDIZI PARLAYACAK BÖLGELER

Türkiye’nin en çok göç alan illerinden birisi Bursa. Karacabey arazilerinin çok kazandıracağını söylemiştik. Bu araziler 2010 – 2015 yılları arasında yatırımcısına % 500 değer kazandırdı. Şimdi zaman Yenişehir dönemi... Bütün projeleri, ulaşım ve sanayi gelişmelerini, yakından takip ediyoruz. Otomotiv Test Merkezi, Yüksek Hızlı Tren, Körfez Geçişi, Otomobil Fabrikası, Ar-ge, Boğazköy Barajı, Organize Sanayi Bölgesi, Marmara Port Serbest Şehir Projesi Yenişehir’in kaderini değiştirecek. Yenişehir’e yatırım yapan yatırımcılar kısa bir süre sonra gelişmeleri bizzat yaşayacak ve toprağın yatırımcısına ne kadar kazandırdığını çocukları değil, kendileri görecekler.

    Yorumlar

YAZARLAR Tümü
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • KONUT VE YAPI - SEKTÖRÜN BULUŞMA NOKTASI - EYLÜL-ARALIK 2016
  • KONUT VE YAPI - SEKTÖRÜN BULUŞMA NOKTASI - TEMMUZ - AĞUSTOS 2016
ARŞİV