banner31

banner24

22 Kasım 2019 Cuma

Bakan Kurum'dan Bursa'yla ilgili önemli açıklamalar

Arazi yatırımının püf noktaları

Realty World Arf Gayrimenkul Danışmanı; Alim Deligöz

20 Eylül 2015 Pazar 09:29
Arazi yatırımının püf noktaları


DOĞRU ARSA YATIRIMI NASIL YAPILIR?

Parasını gayrimenkulde değerlendirmek isteyenlerin ilk tercihlerinden biri olan arsa yatırımı en çok kazandıran yatırımlar arasında yer alıyor. Özellikle prim yapacak bölgeleri tespit edip doğru yatırımı yapanlar kazançlı çıkıyor. Dolayısıyla işin püf noktası; doğru yere, doğru zamanda, doğru yatırımı yapmak. Bu yatırımlar kısa, orta ve uzun vadede çok büyük getiri sağlayabiliyor. Uzun vadede arsa daima kazandırıyor. Doğru arsa yatırımı için acele etmemek bol bol gezip dolaşıp birçok seçenek belirlemek gerekiyor. Arsa yatırımı yaparken kentlerin gelişen bölgelerini tercih edin. Yaşadığınız kent birden fazla yöne gelişiyorsa hızlı büyüyen yönü tercih edebilirsiniz.


ARAZİ YATIRIMININ PÜF NOKTALARI 

Yatırım kararı aldığınız arsanın imar durumunu iyi araştırılması gerekiyor. Arsanın bağlı bulunduğu tapu müdürlüğüne giderek, mülkiyet haklarını sınırlayacak ( orman, su havzası, kamulaştırma, şerh vs.) bir kısıtlamanın olup olmadığı mutlaka araştırılmalı.

Alacağınız arsanın tapusu sağlam olsun. Taşınmazın hisseli mi, müstakil tapulu olup olmadığına dikkat edin. Alınan hissenin, hissedar olunan arsa üzerinde tespitini yapmak mümkün değildir. Dolayısıyla hisseli arsalarda yatırım daha risklidir.


Gelişen bölgeler iyi analiz edilmeli…


Eğer arsa almaya karar vermişseniz imarlı mı imarsız mı ikilemiyle karşılaşırsınız. İmarlı arsalar imarsız arsalara göre daha pahalıdır. Çoğu zaman imarsız arsaların fiyatı daha düşüktür. Unutulmamalıdır ki imarsız arsaların en büyük riski imar uygulaması yapılırken yatırımcıya ait arazinin kamulaştırılması ve arsanın yüzde 40'nın yol ve kamu hizmeti için bedelsiz olarak alınmasıdır. Bununla birlikte imarsız olarak ucuza aldığınız arsanın imarı durumunda prim yapacağını da unutmamak gerekir.

Arsa yatırımı yaparken kentlerin gelişen bölgeleri tercih edilmeli. Gelişen bölgede arsa almayı planlıyorsanız imar durumunu mutlaka incelenmeli. Hastane, okul, belediye gibi resmi dairelerin olduğu arsalar tercihiniz olsun. Potansiyel olarak üst gelir grubunun tercih edebileceği  bölgelerde arsa almaya dikkat etmek gerekir. İmara yeni açılan bölgelerde ana cadde üzerindeki arsaların arkadakilere göre daha kısa sürede ve daha hızlı artacaktır .Mutlaka ana yol üzerindekiler tercih edilmelidir. Arsanın ilerde yaya geçidi yapılabilecek noktalarda olmasına dikkat edin. Yaya geçidi veya trafik lambalarının olduğu noktalar merkezileşir. Buralar ticari yapılar için tercih edilir. Bir arsanın ana caddeye olan cephesinin genişliği gelecekte değerinin daha da artmasını kolaylaştırır.

BURSA'DA ARSADA YILDIZI PARLAYACAK BÖLGELERİ

Bu bilgiler ışığında Bursa’yı değerlendirdiğimiz zaman; Bursa hem nüfus sıralamasına hem de ekonomik yapıya göre Türkiye’nin 4'üncü büyük kenti olması ve stratejik coğrafi konuma sahip olması sebebiyle Bursa2da arsa yatırımı yapacak kişilere sürekli kazandırmaktadır. Bursa’nın  güçlü sanayi potansiyelinin olması, organize sanayilerin varlığı, serbest bölgelerin ticari hacmi, genç ve dinamik nüfus yapısı, sürekli göç alması Bursa’daki arsa yatırımını tetiklemektedir. Özellikle Bursa-Mudanya yolunun ve Bursa-İzmir hattının sürekli gelişim gösterdiğini söyleyebiliriz. Bu bölgelerde hali hazırda yapılan ve gelecekte yapılması planlanan projelerin varlığı bölgelere olan ilgiyi artırmaktadır. Bursa’ya bu noktada yatırım kararı alacaklara tavsiyem uzman bir gayrimenkul danışmanı ışığında doğru noktalardan değerlendirilmek üzere yatırım yapmalarıdır.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • KONUT VE YAPI - SEKTÖRÜN BULUŞMA NOKTASI - EYLÜL-ARALIK 2016
  • KONUT VE YAPI - SEKTÖRÜN BULUŞMA NOKTASI - TEMMUZ - AĞUSTOS 2016
ARŞİV