banner38

12.02.2016, 14:11 3040

Arap yatırımcı Bursalı mimarlık ofislerini tercih ediyor

Kuveyt, Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi Körfez ülkelerinden Bursa'ya gelen Arap yatırımcılar, konut, arazi, alışveriş merkezi gibi gayrimenkul yatırımları yaparak Bursa'da inşaat sektörüne girmeye başladılar.

Arap yatırımcının Bursa'da araziye yatırım yapıp, yine kendi ülke vatandaşlarına pazarlamak üzere inşaat işine giriyor ve büyük bütçe kapasiteli ve kaliteli yatırımlara imza atıyorlar. Sektördeki bu konjonktür Bursalı müteahhitlerimizin de yalnızca Araplara yönelik konut yapma stratejileri geliştirmelerini sağlıyor. 2015 yılında Tüyap ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nın (BTSO) öncülüğünde Bursa'da da düzenlenen İnşaat fuarında yer alan Gayrimenkul bölümünde BTSO'nun yurtdışından ve özellikle Arap ülkelerinden getirdiği alım heyetleri Bursalı inşaatçılarla buluşturuldu. Arap yatırımcılar tarafından oldukça ilgi gören fuar içeriği Bursa inşaat sektörünü de heyecanlandırıyor.

Arap yatırımcı, inşaat yatırımlarında Bursalı mimarlık ofislerini tercih ediyor. Bu çalışma ortaklığından memnun olan Araplar kendi ülkelerinde de yapacakları yatırımlar için bizlerin tarzını, bakış açısını ve çalışma disiplinini götürüyorlar. BK Mimarlık olarak verdiğimiz mimarlık ve mühendislik hizmetleri kapsamında dikkat ettiğimiz unsurlar Arap yatırımcı için, Türk yatırımcıya göre bazı değişiklikler gösteriyor. Örneğin, bu yatırımcılar genelde kalabalık Arap ailelere satış yapacağından oda sayıları, ve metrekareler buna göre düzenleniyor. Dairelerde genel banyo ve ebeveyn banyosuna ek olarak diğer odalar da banyo kullanılıyor. Yardımcıları için banyolu ayrı oda çalışması istenebiliyor. Manzara en önemli satış unsurlarından ve balkon büyüklükleri genelde yaz kullanımı sağlanacağı için salonla birleştirilebilir ve büyütülebilir, çok kullanımlı doğrama sistemine göre tasarlanıyor. Sosyal donatılı kompleks projelerde bay ve bayan ayrı sosyal donatı alanları istenebiliyor. Her projemizde olduğu gibi Arap yatırımcıya yaptığımız işlerde de yeşil alan kullanımını maksimum düzeyde kullanmaya özen gösteriyoruz. Daire sayısını arttırmaya çalışmak yerine, yeşil alan yaratan, kaliteli sosyal donatı alanları barındıran, satış odaklı olduğu kadar yaşam odaklı mimari projeler üretiyoruz.

Arap gayrimenkul ve inşaat yatırımcısı vizyonu genel olarak inanılan ve zannedilenin aksine, sadece arabesk, klasik, abartılı, saray mimarisi tasarım profilinden oluşmuyor. Türkiye'de ve Bursa'da yapılan son dönem modern mimarinin ve müşteri ihtiyacı ve kaygısının da farkında olarak zannedilenin tam tersine modern, teknolojik ve optimum yarar sağlanabilecek ölçülerde projelendirme istekleri oluyor. Satış politikalarını Bursa bağlamına göre evrimleştirmelerini sağlıyoruz. Kriterleri belirlerken biz mimarların yönlendirmeleri çok önemli. Uygun ve estetik yapı tasarımını, Bursa bağlamına, coğrafyasına, yaşam tarzına ve kalitesine göre işvereni yönlendirmek gerekiyor. Doğru yapılaşma şartlarını sağlamak için gerekirse yatırımcının her istediğini yapmamak gerekiyor. Yatırımcıyı ikna etmek zor olsa da  Bursalı mimarlar olarak yapılan yatırımın estetik, yapısal, parasal olarak  Bursa'ya kazandırılan katma bir değer olduğunu unutmadan, ona daha uygun olacak yolu göstermek gerekiyor.

Genel olarak bakıldığında yurtdışında, belirli bir riski alarak Bursa'da yatırım yapmaya karar veren Arap yatırımcının bilgi, görgü ve eğitim seviyesi ortalamanın üzerinde. Aynı zamanda modernliğe açık, kaliteli yaşam tarzına sahip ve vizyonu da geniş. Biz mimarların da doğru yönlendirmeleri ile bu bağlamda yapacağı yatırımda da saydığım unsurların sağlanmasına titizlikle özen gösteriyorlar. Arap yatırımcı, Bursa'da yaptığı yatırımı kısa vadede kar sağlamak için değil uzun vadede yaptığı yatırımdan ve isminden söz ettirmek için yapıyor. Asla tek yatırımla da kalmıyor. Arap müşterinin yeni gayrimenkul satın alma trendi, kendi memleketlisinin Bursa'daki inşaat firması dersek pek de yanılmış olmayız sanıyorum.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
14°
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur